******************************************************************************************************************************************
Bu Sitedeki Tüm Yazılar Ücretsizdir. Sadece Sizden İstediğimiz "Allah Bu Siteyi Hazırlayandan Razı Olsun" Amin... Demenizdir.
************************************************************************************************************************************ www.odeveson.blogspot.com adresindeki yazı ve makalelerin Kaynak göstermeksizin Tamamı veya Bir Kısmının KOPYALANMASI YASAKTIR.
22 Aralık 2008 Pazartesi Gönderen admin
Samanyolu Nedir?

Samanyolu, büyük bir grup galaksinin parçası olan bir galaksidir. Bilinen evrende milyarlarca galaksi vardır, ama Samanyolu özellikle önemlidir çünkü Güneş Sistemi'ni içinde barındırır. Samanyolu, gece gökyüzünde Yer'den bir ışık ipi gibi görünür. Aydınlık kasaba ve şehirlerde görmek zordur ama daha karanlık bölgelerde daha iyi görünür.

Samanyolu, dünyanın heryerinden görülebilir. Samanyolu'nun düzlemi, Yer'in yörüngesinden 60 derece daha eğiktir. Samanyolu Scoripus, Ara, Norma, Triangulum Australe, Circinus, Centaurus, Musca, Crux, Carina, Vela, Puppis, Canis Major, Monoceros, Orion and Gemini, Taurus, Auriga, Perseus, Andromeda, Cassiopeia, Cepheus & Lacerta, Cygnus, Vulpecula, Sagitta, Aquila, Ophiuchus, Scutum ve Sagittarius gibi birçok popüler takımyıldızın içinden geçer.
Samanyolu, Sagittarius yönünde bakınca en parlak görünür. Samanyolu, Crux takımyıldızının en güneyinden geçer ve Yer'in ekvator düzleminin yüksek eğiminin üstünden geçer. Samanyolu, gece gökyüzünü Güneş Sistemi'nin galaktik düzleme yakın durduğu iki yarıküreye böler.
Samanyolu yaklaşık 100.000 ışık yılı çapındadır ve 1.000 ışık yılı kalınlığında olduğuna inanılmaktadır. En az 200 milyar yıldızdan en çok 400 milyar yıldıza kadar bir içeriği olduğu sanılmaktadır. Araştırmalara göre Samanyolu etrafında kalan gaz yaklaşık 12.000 ışık yılı kalınlığındadır.
Samanyolu'nun yaşını belirlemek zordur. Yine de, 13.2 milyar yıla kadar daraltılmıştır, neredeyse evrenle yaşıt. Bu yaklaşım, 2004'te yapılan Çok Büyük Teleskopun UV Görülebilir Spoktrografı araştırmasına dayanılarak yapılmıştır.
Googleda AraGoogle da bu haberi ara
Etiketler:

ECBanner bloggping TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi pagerankonline.de - Pagerank Anzeige ohne Toolbar On our way to 1,000,000 rss feeds - millionrss.com
Seo Memurvadisi Backlink Austausch ECBannerFree Automatic Backlinks Free Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinks
Bu sitedeki yazılar telif hakkları göz önüne alınarak yayınlanmaktadır. Kaynak göstermeksizin Tamamı veya Bir Kısmının KOPYALANMASI YASAKTIR. yayınlanan bu makale ve eserlerin hak sahipleri herhangibir nedenle telif hakkı idda ederlerse ve bizce uygun görülmesi halinde (gerçeklik esası olması dahilinde) bize lütfen mail atsınlar (ozkan@mail.nu) en kısa sürede eserleriniz sitemizden kaldırlır. © 2008 www.odeveson.blogspot.com