******************************************************************************************************************************************
Bu Sitedeki Tüm Yazılar Ücretsizdir. Sadece Sizden İstediğimiz "Allah Bu Siteyi Hazırlayandan Razı Olsun" Amin... Demenizdir.
************************************************************************************************************************************ www.odeveson.blogspot.com adresindeki yazı ve makalelerin Kaynak göstermeksizin Tamamı veya Bir Kısmının KOPYALANMASI YASAKTIR.
6 Şubat 2009 Cuma Gönderen admin
Kredi borcunun ertelenmesine dair örnek dilekçe
YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
... yılında ... yükseköğrenim kurumundan mezun oldum.
5505 sayılı Kanunun birinci maddesiyle eklenen, 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununun 16 ncı maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkralarında aşağıdaki hükümler yer almaktadır.
""Borçlunun Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilk defa ilişkilendirildiğinin tespitine kadar, ilgilinin talebi halinde borcunu ödemesi, kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak suretiyle ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılabilir."
"Katkı kredisi borcu ödemelerinde de aynı esaslar uygulanır."
İlgili hükümler gereğince herhangi bir sosyal güvenlik kurumu ile bir ilişkim bulunmamakta olup, öğrenim ve/veya katkı kredi borcumun bir yıl ertelenmesini talep ediyorum.
Ad Soyad
Öğrenim görülen kurumun adı:
T.C. Kimlik numarası:
Kredi numarası:
Baba adı:
Adres:
Dilekçenin gönderileceği adres: Cemal Gürsel cad. no:61 Cebeci- Ankara

Öğrenim ve katkı kredi borçlarına ilişkin oluşan borç yükü, mezun adayları rahatsız etmeye devam ediyor. Ancak, herhangi bir işe girmemiş olan adayların öğrenim ve katkı kredi borcunu birer yıllık sürelerle erteleme imkanı bulunmaktadır. Bunun için tek yapılması gereken bir dilekçe yazılmasıdır. Borcun ertelenmesi sebebiyle her yıl ayrıca faiz uygulanacaktır.
KANUNUN İLGİLİ MADDESİ
Öğrenim ve katkı kredi borçlarını ödemeye kolaylık getiren 5505 sayılı Kanun 26/05/2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.
Söz konusu bu kanun, işe giremeyen adaylara kredi borcunu ödemede erteleme imkanı sağlamaktadır. Kanunun ilgili maddesi şu şekildedir:
"Borçlunun Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilk defa ilişkilendirildiğinin tespitine kadar, ilgilinin talebi halinde borcunu ödemesi, kredi alma süresinin bitiminden itibaren endeks uygulanmak suretiyle ve birer yıllık sürelerle Kurumca uzatılabilir."
"Katkı kredisi borcu ödemelerinde de aynı esaslar uygulanır."
YAZILI DİLEKÇE İLE BAŞVURU YAPMAK GEREKİYOR
Buna göre bir işe girmemiş bir adayın borcunu ertelemesi için Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla bir ilgisinin olmaması gerekmektedir. İşe girmemiş adaylar bu maddeye göre Kredi ve Yurtlar Kurumuna bir dilekçe yazacaktır. Dilekçede; ad, soyad, öğrenim görülen öğretim kurumu adı, T.C kimlik numarası, kredi numarası, baba adı ve açık adresi belirtilecek ve dilekçe “Cemal Gürsel cad. no:61 Cebeci- Ankara” adresine gönderilecektir.
HER ERTELEME İÇİN ENDEKS UYGULANACAKTIR
Ertelenen her yıl için borca endeks uygulanacaktır. Borç birer yıllık sürelerle uzatılacaktır. Bu nedenle işe girilemeyen her yıl için bir defa dilekçe ile başvuru yapmak gerekecektir.
Bilindiği üzere borç ödemeleri mezun olduktan 2 yıl sonra başlamakta olup, başvuruların mezuniyetin hemen sonrasında değil, bu iki yıl sonrasında yapılması gerekmektedir. Borca ilişkin kontroller Kredi ve Yurtlar Kurumunun internet sitesinden yapılabilir.
Googleda AraGoogle da bu haberi ara

ECBanner bloggping TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi pagerankonline.de - Pagerank Anzeige ohne Toolbar On our way to 1,000,000 rss feeds - millionrss.com
Seo Memurvadisi Backlink Austausch ECBannerFree Automatic Backlinks Free Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinks
Bu sitedeki yazılar telif hakkları göz önüne alınarak yayınlanmaktadır. Kaynak göstermeksizin Tamamı veya Bir Kısmının KOPYALANMASI YASAKTIR. yayınlanan bu makale ve eserlerin hak sahipleri herhangibir nedenle telif hakkı idda ederlerse ve bizce uygun görülmesi halinde (gerçeklik esası olması dahilinde) bize lütfen mail atsınlar (ozkan@mail.nu) en kısa sürede eserleriniz sitemizden kaldırlır. © 2008 www.odeveson.blogspot.com