******************************************************************************************************************************************
Bu Sitedeki Tüm Yazılar Ücretsizdir. Sadece Sizden İstediğimiz "Allah Bu Siteyi Hazırlayandan Razı Olsun" Amin... Demenizdir.
************************************************************************************************************************************ www.odeveson.blogspot.com adresindeki yazı ve makalelerin Kaynak göstermeksizin Tamamı veya Bir Kısmının KOPYALANMASI YASAKTIR.
8 Haziran 2008 Pazar Gönderen admin

.NET NEDİR ?

En basit anlamıyla .NET, Microsoft'un XML Web Servisleri için kurduğu bir platformdur. XML Web Servisleri Internet üzerinden uygulamaların bilgi paylaşımını ve birbirleri ile iletişimini sağlar. Bunu yaparken işletim sistemi veya programlama dilinin ne olduğu önemli değildir.

Microsoft .NET platformu geniş bir ürün ailesine sahiptir ve bunların hepsi de XML ve Internet standartları üzerine kuruludur. Bu da her birine yazışım geliştirme, yönetim, kullanım ve XML Web Servis deneyimi konusunda imkan tanır. XML Web servisleri bugün halihazırda kullandığınız Microsoft uygulamalarının ve araçlarının bir parçası halini alacak ve tüm iş gereksinimlerinizi sağlayacak yeni ürünlerle entegre bir şekilde yapılanmaya devam edecek.

Daha detaylı ele alırsak, Microsoft'un .NET platformunu kurduğu 5 ana unsur vardır: Araçlar, Sunucular, XML Web Servisleri, Cihazlar, KullanıcılarKullanıcı DeneyimiKullanıcı deneyimi Internet üzerinden bilgiye ulaşmanızı sağlayan ve entegre biçimde size para ve zaman kazandırarak bunu uygulamalar üzerinden gerçekleştiren XML Web servisleridir. Microsoft hem bireysel kullanıcılar için hem de iş gereksinimleri için Kullanıcı Deneyimlerinden faydalanır. Microsoft'un Kullanıcı Deneyimine geçiş yaptığı bazı ürünler: MSN®, bCentral™, Passport, ve Visual Studio.NET'tir.


CihazlarCihazlar: PClers, laptoplar, iş istasyonları, telefonlar, el bilgisayarları, oyun konsolları, ve diğer cihazlardır. :net ile bu cihazlar birer akıllı cihaz haline gelecek. Akıllı cihazlar XML Web servislerini destekleyen ve bulunduğunuz yer ve kullandığınız cihaz sayısı ne olursa olsun bilgilere ulaşmanızı sağlar. Bazı .NET cihazlarında kullanılan Microsoft'un sunduğu yazılımlar: Windows CE, Windows Embedded, Window 2000, ve Windows XP. Bu yukarda bahsi geçen tüm cihazlar için geçerlidir.


ServislerXML Web servisleri uygulamaların işletim sistemleri ve programlama dillerinden bağımsız olarak Internet üzerinden birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlar. Her hangi bir platform üzerine kurulabilir ve W3C gibi genel standartlar üzerine yapılandırabilir. XML Web servisleriyle uygulamalar sadece bilgi paylaşmayacak aynı zamanda diğer uygulamalardan belli yetenekleri de elde edecekler ve bunu yaparken diğer uygulamaların nasıl yaratılmış oldukları önemli olmayacak. XML üzerinden bilgi paylaşımı birbirinden bağımsız olmalarını ve aynı anda belli bir görev için işbirliği yapmalarını sağlayacak.

Web siteleri - XML Web servisleriWeb siteleri kullanıcıya bilgi sunar : sunucuların kullanıcıyla konuşmasın sağlayan bir aracıdır. XML Web servisleri ise uygulamaların diğer uygulamalarla doğrudan iletişim kurmasını sağlar

Sunucular.NET Enterprise Sunucuları, içinde 2000 sunucularıyla beraber, Microsoft .NET'in sunucu altyapısını oluşturarak kurulum, yazılım geliştirme ve XML Web servislerini yönetmeyi sağlar. Görev tabanlı perfomansa dayalı tasarlanarak kurumlara sistemleri kurmak, uygulamalarını entegre etmek ve partnerlarıyla bunları paylaşmak için gerekli altyapıyı sağlar. .NET Enterprise Sunucuları:

Application Center 2000: Web uygulamaları için;

BizTalk™ Server 2000: organizasyonlar ve uygulamalar arasında XML-tabanlı iş uygulamaları kurmak;

Commerce Server 2000: çabuk ve esnek e-commerce çözümleri;

Content Management Server 2001: dinamik e-business Web siteleri için içerik;

Exchange Server 2000: her yerden her zaman mesajlaşma ve paylaşım ;

Host Integration Server 2000: bilgi ve uygulamalr arasında köprü;

Internet Security and Acceleration Server 2000: daha güvenli ve hız
lı Internet;

Mobile Information 2001 Server: mobil telefonlardan uygulama desteği;

SharePoint Portal Server 2001: iş bilgilerini bulma, paylaşma ve kullanma, yayınlama;

SQL Server™ 2000: yapılanmış XML bilgilerini depolama, kullanıma sunma ve analiz etme.
Linkler:

.NET Enterprise Servers Web Site http://www.microsoft.com/servers

TechNet Web Site http://www.microsoft.com/technet/net/default.asp

Books about .NET from the Microsoft Press Web Site http://mspress.microsoft.com/NET

Training on .NET from the Training and Certification Web Site http://www.microsoft.com/trainingandservices

AraçlarVisual Studio.NET ve Microsoft .NET Framework yazılım geliştiriciler için XML Web Servislerini kullanmak, kurmak ve yönetmek için komple çözümler sunuyor. XML Web servislerinin performansını, güvenilirliğini ve güvenliğini maksimum noktaya çıkarıyor...
Visual Studio.NET Microsoft'un çoklu dil geliştirme araçlarının yeni nesil ürünü, özellikle de .Net için geliştirildi. Visual Studio.NET yazılım geliştiricilere daha çabuk XML Web Servisleri kurmalarını ve uygulamaları saha esnek bir şekilde istedikleri dilde kullanmalarını sağlar. Visual Studio.NET en yüksek kalitedeki programlama dillerini: Visual Basic®, yeni object-oriented progrmalama özellikleri ile; Visual C++®, Windows üzerine yazılım geliştirme ve kedni .Net uygulamalarını kurma; ve C#, C ve C++ geliştiricileri için RAD özelliğini getiriyor..
.NET Framework standartlara uygun, yüksek verim sağlayan, uygulama çalıştırmada çoklu dil seçeneği olan bir ortam yaratır.
Googleda AraGoogle da bu haberi ara
Etiketler:

ECBanner bloggping TurkeyRank.Com - Pagerank Servisi pagerankonline.de - Pagerank Anzeige ohne Toolbar On our way to 1,000,000 rss feeds - millionrss.com
Seo Memurvadisi Backlink Austausch ECBannerFree Automatic Backlinks Free Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinks Free Automatic BacklinksFree Automatic Backlinks
Bu sitedeki yazılar telif hakkları göz önüne alınarak yayınlanmaktadır. Kaynak göstermeksizin Tamamı veya Bir Kısmının KOPYALANMASI YASAKTIR. yayınlanan bu makale ve eserlerin hak sahipleri herhangibir nedenle telif hakkı idda ederlerse ve bizce uygun görülmesi halinde (gerçeklik esası olması dahilinde) bize lütfen mail atsınlar (ozkan@mail.nu) en kısa sürede eserleriniz sitemizden kaldırlır. © 2008 www.odeveson.blogspot.com